SAWMG Qualification tournament - Results and ranking

The qualification tournament for SAWMG has now ended.

10 top European Go players played in this qualification tournament, the best 3 players qualifying for the 2nd edition of the Sport Accord World Mind Games in Beijing in December.

See also: Results after Final Round

Round 1

1. Ilja Shiksin, Russia              - Dmitrij Surin, Russia               1 - 0
2. Csaba Mero, Hungary               - Lukas Podpera, Czech Republic       1 - 0
3. Pavol Lisy, Slovakia              - Lukas Kramer, Germany               1 - 0
4. Mateusz Surma, Poland             - Remi Campagnie, France              1 - 0
5. Jan Hora, Czech Republic          - Zeno van Ditzhuijzen, Netherlands   1 - 0

Round 2

1. Ilja Shiksin, Russia              - Mateusz Surma, Poland               1 - 0
2. Csaba Mero, Hungary               - Jan Hora, Czech Republic            1 - 0
3. Pavol Lisy, Slovakia              - Remi Campagnie, France              1 - 0
4. Dmitrij Surin, Russia             - Lukas Kramer, Germany               1 - 0
5. Lukas Podpera, Czech Republic     - Zeno van Ditzhuijzen, Netherlands   0 - 1

Round 3

1. Zeno van Ditzhuijzen, Netherlands - Ilja Shiksin, Russia                0 - 1
2. Pavol Lisy, Slovakia              - Csaba Mero, Hungary                 0 - 1
3. Lukas Podpera, Czech Republic     - Jan Hora, Czech Republic            0 - 1
4. Mateusz Surma, Poland             - Dmitrij Surin, Russia               0 - 1
5. Lukas Kramer, Germany             - Remi Campagnie, France              0 - 1

Round 4

1. Csaba Mero, Hungary               - Ilja Shiksin, Russia                0 - 1
2. Jan Hora, Czech Republic          - Pavol Lisy, Slovakia                1 - 0
3. Zeno van Ditzhuijzen, Netherlands - Mateusz Surma, Poland               0 - 1
4. Remi Campagnie, France            - Dmitrij Surin, Russia               1 - 0
5. Lukas Kramer, Germany             - Lukas Podpera, Czech Republic       0 - 1

Round 5

1. Ilja Shiksin, Russia              - Jan Hora, Czech Republic            1 - 0
2. Dmitrij Surin, Russia             - Csaba Mero, Hungary                 0 - 1
3. Pavol Lisy, Slovakia              - Mateusz Surma, Poland               1 - 0
4. Lukas Podpera, Czech Republic     - Remi Campagnie, France              0 - 1
5. Zeno van Ditzhuijzen, Netherlands - Lukas Kramer, Germany               1 - 0

Ranking after final round

1. Ilja Shiksin with 5 wins
2. Csaba Mero with 4 wins
3. Jan Hora, Pavol Lisy, Remi Campagnie  with 3 wins
6. Mateusz Surma, Dmitrij Surin, Zeno van Ditzhuijzen with 2 wins
9. Lukas Podpera with 1 win
10. Lukas Kramer with no win